Monitory multimodalne – obrazy kolorowe i monochromatyczne na jednym ekranie

Opublikowano 14 lutego 2022

Do niedawna do oglądania obrazów pochodzących z poszczególnych modalności stosowane były różne monitory, z optymalizowanymi dla radiologa parametrami. Ale diagnostyka obrazowa rozwija się bardzo dynamicznie. Na badania każdego pacjenta składa się często wiele obrazów pochodzących z różnych urządzeń. Z punktu widzenia diagnostyki, ważne jest, by wyświetlać je na monitorze spełniającym określone wymagania – takim, który jest w stanie wyświetlić je w najwyższej możliwej jakości, zarówno kolorowe, jak i monochromatyczne.

EIZO rozwiązało ten problem, opracowując linię bezramkowych, panoramicznych ekranów o rozdzielczości 8MP i 6MP z serii Multi RadiForce. Na tym samym ekranie można wyświetlać jednocześnie i porównywać obrazy pochodzące z różnych modalności, kolorowe i monochromatycznye o różnych rozdzielczościach i w różnych układach. W skład tej serii wchodzi nawet multimodalny monitor odpowiedni do wyświetlania mammografii monochromatycznej.

RadiForce RX1270 to kolorowy monitor LCD, o przekątnej 30,9″. Na 12-megapikselowym ekranie w wysokiej rozdzielczości (4200 x 2800) można wyświetlać wiele obrazów jednocześnie, w dowolnym układzie. Dzięki temu wszystkie potrzebne dane są lepiej i łatwiej widoczne niż w konfiguracjach wielomonitorowych.

Jednoczesna reprodukcja kolorów i skali szarości

Funkcja Hybrid Gamma PXL automatycznie rozróżnia obrazy kolorowe i monochromatyczne, wyświetlając je w taki sposób, aby każdy piksel miał optymalną skalę szarości. Dzięki temu radiolog może oglądać wszystkie badania na jednym ekranie.

W japońskim szpitalu Kumamoto Chuo przeprowadzono testy, w ramach których oceniono technologię Hybrid Gamma PXL pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa. Okazało się, że przy wyświetlaniu obrazów kolorowych monitory z włączoną funkcją Hybrid Gamma PXL spisywały się albo tak samo jak monitory, w których ta funkcja została wyłączona, albo lepiej (w ok. 37% przypadków). Badanie wykazało również, że monitor z funkcją Hybrid Gamma PXL wyświetla monochromatyczne obrazy tak samo dobrze, jak monochromatyczne monitory z trybem

Dowiedz się więcej o monitorach medycznych EIZO

 

 

© Alstor sp. z o.o. 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe, informacje, nazwy lub logo są własnością ich prawnych właścicieli.