Jak przyzwyczaić się do piórka tabletu?

Opublikowano 19 lipca 2022

Jak przekonujemy was od dawna tablet, to o wiele bardziej ergonomiczne narzędzie niż tradycyjna myszka. Mogą się o tym przekonać osoby cierpiące na zespół cieśni nadgarstka. Jednak przejście z myszki na tablet nie jest sprawą prostą, wiele użytkowników ma problem z przyzwyczajeniem się do tego, że piszą czy rysują na tablecie, a obraz pojawia się na osobnym ekranie. Jednak tę przeszkodę można przezwyciężyć, pracując nad koordynacją wzrokowo-ruchową.

Poniżej przedstawiliśmy kilka porad, które pomogą przezwyciężyć barierę odrzucającą użytkowników od korzystania z tabletu.

Odłącz na stałe myszkę od komputera

Postaraj się korzystać tylko z piórka tabletu – zarówno do obsługi aplikacji, jak i rysowania, notowania. Piórko jest o wiele bardziej precyzyjne od myszki, aby się o tym przekonać spróbuj się podpisać myszką… Poza tym, korzystając z myszki też nie patrzysz na rękę, tylko na ekran.

Ćwicz koordynację wzrokowo – ruchową

Wykonuj proste ćwiczenia, które pozwolą na ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową, na przykład:

  • Ściągnij z internetu grafikę z siatką kropek lub zeskanuj zwykłą kartkę w kratkę, otwórz obraz w aplikacji graficznej (jest wiele aplikacji, które można pobrać za darmo z internetu) i zacznij zakreślać kropki czy krzyżujące się linie – rób to w określonej kolejności, w miarę upływu czasu postaraj się wykonywać tę czynność szybciej, ale cały czas trzeba dążyć do precyzji.
  • Grałeś kiedyś w Snake’a na swojej komórce? Jeśli nie, to znaczy że jesteś raczej młodą osobą. Użytkownicy starych Nokii na pewno pamiętają tę kultową już grę. ? W programie graficznym narysuj kwadrat lub prostokąt i prowadź jedną linię w taki sposób, by nie krzyżowała się z innymi. Postaraj się zapełnić całe pole.
  • Skorzystaj z zeszytów do ćwiczeń dla dzieci – karty pracy do nauki kaligrafii są dostępne w internecie, wykorzystaj je wodząc piórkiem po liniach, tak jak to robią dzieci w pierwszych klasach.
  • Idąc tym tropem, możesz skorzystać z kolorowanek – są również takie, które przeznaczono dla dorosłych – czy to ze względu na zawartość, czy złożoność rysunku. Popularne ostatnio mandale to sprawdzony sposób na pozbycie się stresu!

Pamiętaj, żeby nie zniechęcić się po kilku chwilach. Gdy odstawisz myszkę na kilka dni, świetnie sobie poradzisz bez niej – aczkolwiek są czynności, przy których myszka jest wygodniejsza, na przykład rolowanie długich dokumentów. Warto mieć alternatywę.

Więcej informacji o tabletach graficznych

 

© Alstor sp. z o.o. 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe, informacje, nazwy lub logo są własnością ich prawnych właścicieli.