6 wskazówek, jak przyzwyczaić się do tabletu piórkowego Wacom

Opublikowano 2 lipca 2020

1. Postaw na komfort pracy z tabletem piórkowym

Piórko stworzono z myślą o tym, by ułatwiało obsługę komputera – chwyć je więc tak, jak Ci najwygodniej. Najlepiej trzymaj je jak zwykły ołówek lub długopis.

2. Naucz się korzystać z przycisku bocznego piórka

Wiele osób zakłada, że aby tablet w ogóle zarejestrował dotyk, trzeba przytrzymywać lub naciskać znajdujący się z boku piórka przycisk. Tymczasem służy on do uruchomienia funkcji dodatkowej, zależącej od modelu tabletu – może to być kliknięcie prawym przyciskiem myszy, przewijanie/oddalanie lub podwójne kliknięcie. Zwykłe kliknięcie, odpowiadające lewemu klawiszowi myszy, to po prostu dotknięcie powierzchni ekranu czubkiem piórka.

3. Wyrównaj tablet do monitora (lub laptopa)

Dzięki ustawieniu obu wyświetlaczy równolegle do siebie nawigacja będzie dużo łatwiejsza. Pamiętaj tylko, że każdy róg tabletu odzwierciedla odpowiadający mu róg monitora – nawet w konfiguracjach wieloekranowych.

4. Nie bój się swojego tabletu piórkowego Wacom

Został zaprojektowany tak, by pracowało się z nim intuicyjnie i naturalnie. Wiele nowoczesnych tabletów ma wyświetlacze dotykowe zastępujące trackpada, jeśli jednak piórko znajdzie się w odległości ok. półtora centymetra od ekranu, tablet zignoruje dotyk. Dzięki temu możesz wygodnie oprzeć dłoń na tablecie tak samo, jak na kartce papieru. I oczywiście nie dotykaj ekranu czubkiem piórka, jeśli nie chcesz kliknąć!

5. Daj sobie czas

Pamiętaj, że uczysz się obsługi zupełnie nowego narzędzia. Na szczęście tablet piórkowy to nie wiertarko-wkrętarka i stawianie z nim pierwszych kroków jest całkowicie bezpieczne (tablet może wręcz pomóc, łagodząc objawy zespołu cieśni nadgarstka i inne dolegliwości), ale podczas nauki zdarzą się na pewno frustrujące momenty. Warto jednak nie zniechęcać się i próbować dalej, stopniowo oduczając się starych przyzwyczajeń wypracowanych przez lata pracy z myszką. Czas poświęcony na naukę obsługi tabletu na pewno się opłaci.

6. Baw się dobrze!

Brzmi banalnie, ale to prawda – nauka obsługi tabletu nie powinna być nieprzyjemnym obowiązkiem, tylko dobrą zabawą. Nie musisz ograniczać się do rysowania w programie graficznym; spróbuj zagrać w pasjansa albo w gry, które wymagają klikania lewym i prawym przyciskiem myszy, podwójnego klikania, klikania i przeciągania elementów itp. Eksperymentując w ten sposób, zaznajomisz się z piórkiem dużo szybciej – nie wspominając już o tym, że nowe narzędzie lepiej jest testować „na sucho” niż podczas realizowania ważnych projektów. Dzięki temu przekonasz się również, że piórko doskonale nadaje się do obsługi komputera jako takiego, nie tylko programów graficznych.

Więcej informacji o tabletach graficznych

© Alstor sp. z o.o. 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe, informacje, nazwy lub logo są własnością ich prawnych właścicieli.