Praca na komputerze w pozycji  siedzącej czy stojącej?

Opublikowano 10 czerwca 2022

Podobno godzina siedzenia dziennie skraca życie o 22 minuty… Jeśli to rzeczywiście prawda, to lepiej nie myśleć o konsekwencjach, jakie powoduje siedzenie przed komputerem przez 8 i więcej godzin dziennie, a taka jest obecnie rzeczywistość… Co więcej badania pokazują, że aż 80% społeczeństwa powyżej osiemnastego roku życia odczuwa sporadycznie bóle kręgosłupa. Może warto się zastanowić jak zmienić swoją rutynę, aby zmniejszyć dolegliwości i przedłużyć swoje życie?  

System pracy siedzącej może doprowadzić do bólu pleców, wad postaw czy opuchlizny i ciężkości nóg. Warto zaznaczyć, że długotrwała praca w pozycji siedzącej może spowodować poważne problemy z kręgosłupem, otyłość oraz pogorszenie się kondycji. Odpowiedzią na ten problem jest praca zmienna – w pozycji siedzącej i stojącej. Aby poczuć zmianę wystarczy pracować w pozycji stojącej nieco powyżej 2 godzin dziennie.

Praca na komputerze w pozycji siedzącej, w porównaniu do pracy stojącej umożliwia spalanie większej ilości kalorii i obciąża plecy, co wbrew pozorom pomaga zmniejszyć problemy z kręgosłupem. Według naukowców stojący tryb pracy dodaje więcej energii i zwiększa otwartość na współpracę. Możliwość poruszania się i zmiany pozycji w czasie rozmów zwiększa wydajność pracowników i zapewnia im zdrowsze, bardziej komfortowe warunki pracy.

Zmiana rutyny i rozpoczęcie pracy w trybie zmiennym – na siedząco i na stojąco może zająć trochę czasu, bo każdą zmianę trzeba wprowadzać etapowo. Na samym początku najlepiej stać po 20-30 minut 3 do 4 razy podczas dnia pracy. Z każdym następnym dniem można zwiększać ilość minut albo powtórzeń. Z czasem nawyk stania przez 2 godziny bez przerwy wyrobi się sam. Co więcej organizm sam będzie domagał się pracy na stojąco, ponieważ nasze samopoczucie fizyczne oraz psychiczne znacząco się poprawi.

Według badań Yannicka Stephena opublikowanych w 2018 roku w Journal of Personality Research, praca stojąca przy biurku poprawia wskaźniki takie jak: otwartość na doświadczenia, sumienność i przede wszystkim efektywność, która w pracy jest najważniejsza.

 

Praca stojąca przed komputerem zaczyna być coraz bardziej popularna w wielu firmach. Pracodawcy przygotowują stanowiska odpowiednio dostosowane do pracy w pozycji stojącej z ergonomicznymi ramionami, podnoszonymi blatami czy specjalnymi nadstawkami. Aby praca w pozycji stojącej wpłynęła znacznie szybciej na stan naszego zdrowia warto zaopatrzyć się w specjalistyczne maty do stania oraz podnóżki. Warto również nabyć odpowiednio dobrane przez specjalistę obuwie lub wkładki ortopedyczne. Im lepsze przygotowanie, tym większe szanse na uzyskanie lepszych rezultatów w szybkim tempie.

W naszej ofercie znaleźć można szereg rozwiązań, gwarantujących komfort pracy, takich jak ramiona Ergotron czy monitory EIZO.

© Alstor sp. z o.o. 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe, informacje, nazwy lub logo są własnością ich prawnych właścicieli.