Organizacja domowego biura, czyli jak zwiększyć wydajność pracy zdalnej z laptopem i monitorem

Opublikowano 22 czerwca 2020

1. Prawidłowa postawa

Pracując z laptopem, często pochylamy się do przodu i zginamy szyję, by lepiej widzieć ekran. Dłuższe siedzenie w takiej pozycji nieuchronnie prowadzi do sztywnienia, a następnie bólu pleców i karku. Dolegliwości fizyczne przekładają się natomiast na pogorszenie koncentracji i wydajności.
Monitor z odpowiednio szerokim zakresem regulacji pozwala ustawić ekran w optymalnej pozycji dla każdego użytkownika. Dzięki temu można uniknąć dyskomfortu nawet podczas wielogodzinnej pracy.

 

2. Więcej niż jeden ekran

Pracownicy biurowi często korzystają z kilku programów jednocześnie, np. z Outlooka i Excela. Laptopy mają jednak małe ekrany z niewielkim obszarem roboczym, na którym nie ma miejsca na wyświetlanie więcej niż jednego, góra dwóch – znacznie pomniejszonych – okien. W efekcie użytkownik musi ciągle przełączać się między oknami, co znacznie obniża wydajność pracy.
Po podłączeniu laptopa do zewnętrznego monitora obszar roboczy zwiększa się ponad dwukrotnie, co pozwala wygodnie pracować w kilku programach naraz, np. robić prezentację i śledzić jednocześnie skrzynkę mailową.

 

3. Przeglądanie dokumentów w pionie

Wiele dokumentów i programów (np. raporty, komunikatory takie jak Slack) ma orientację pionową, podczas gdy ekran laptopa ma orientację poziomą. Oznacza to, że gdy na ekranie wyświetlana jest zawartość pionowa, po prawej i lewej stronie pojawia się pusta, niewykorzystana przestrzeń.
Dobry monitor biurowy umożliwia obrócenie ekranu o 90 stopni i pracę w trybie portretowym. Dzięki temu długie dokumenty wyświetlają się lepiej, a okien nie trzeba tak często przewijać.

 

Zewnętrzny monitor to duża wygoda – ale co, jeśli na domowym biurku brakuje miejsca?

Regulowana stopka EIZO pozwala ustawić monitor bezpośrednio nad laptopem, a tym samym wykorzystać znajdującą się za nim martwą przestrzeń. Utworzona w ten sposób konfiguracja dwuekranowa zmieści się nawet na niewielkiej przestrzeni.

 

Ponadto monitor EIZO wyposażony w port USB-C może dostarczać zasilanie do laptopa, co eliminuje potrzebę podłączenia osobnego zasilacza.
Zamiast stacji dokującej można również użyć portu USB monitora, aby podłączyć urządzenie peryferyjne takie jak myszka lub klawiatura.

© Alstor sp. z o.o. 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe, informacje, nazwy lub logo są własnością ich prawnych właścicieli.