Komunikacja po IP – zalety takich rozwiązań w monitoringu

Opublikowano 24 listopada 2020

Firma EIZO znana jest z rozwiązań wysoko specjalizowanych, bardzo przemyślanych i niezawodnych. W japońskiej fabryce zatrudnionych jest ponad 700 inżynierów, którzy opracowują autorskie rozwiązania, które wyróżniają je na tle konkurencji. Jedną z dynamicznie rozwijanych linii są urządzenia wykorzystujące do transmisji danych protokół IP.

Monitor DuraVision

 

Największą zaletą monitorów IP jest niezależność od istniejącej infrastruktury i wybranych rozwiązań. Monitor z dekoderem wystarczy podpiąć do sieci LAN i można wykorzystywać w pełni jego funkcjonalność, podpinając go bezpośrednio do kamery IP lub switcha. Tak więc przy modernizacji lub rozszerzeniu dotychczasowego systemu monitoringu nie jest wymagana gruntowna przebudowa, zakup dodatkowych stacji roboczych, oprogramowania czy dodatkowego oprzyrządowania, co znacząco ogranicza koszty. Co więcej, lokalizacja urządzenia uwarunkowana jest tylko od dostępu do sieci i źródła zasilania, co sprawia, że monitor można w zasadzie ustawić w dowolnym miejscu.

W ofercie EIZO dostępne są obecnie trzy modele monitorów IP. DuraVision FDF2304W-IP (23”) i DuraVision FDF4627W-IP (46”) należą do wcześniejszej generacji i różnią się wielkością. Natomiast w najnowszym z modeli 27-calowym DuraVision FDF2711W-IP zastosowano opracowaną przez EIZO platformę dekodującą 2. generacji, która umożliwia m.in. podłączenie większej liczby kamer czy jednoczesne wyświetlanie obrazu z większej liczby źródeł sygnału.

DuraVision DX0211-IPOpracowując dekoder DuraVision DX0211-IP, EIZO poszło o krok dalej, urządzenie obsługuje również monitory innych producentów. Do dekodera można podłączyć bezpośrednio aż 64 kamery IP, w tym modele 4K. Dzięki dwóm wyjściom HDMI możliwe jest wyświetlenie obrazu 4K UHD (3840 x 2160) na maksymalnie dwóch monitorach naraz. Urządzenie umożliwia dekodowanie i kompresję wielu strumieni wideo z kamer IP oraz wyświetlanie ich w czasie rzeczywistym. Można również podłączyć do niego joystick firmy Axis T8311 do kontroli kamer tego producenta.

EIZO współpracuje z liderami z branży monitoringu, aby zapewnić kompatybilność swoich rozwiązań z różnymi systemami zarządzania wideo (VMS). Dzięki temu system VMS może przesyłać komunikaty o zdarzeniach do dekodera IP, który reaguje na nie w zaprogramowany sposób, np. automatycznie zmieniając układ okien na ekranie po zarejestrowaniu użycia karty wejściowej do budynku.

Użytkownicy monitorów DuraVision mogą liczyć na bezpłatne aktualizacje firmware. Można również zamówić licencję Enterprise oferującą dodatkowe narzędzia, takie jak obsługa protokołu LDAP, aby lepiej dostosować środowisko do wymagań aplikacji (opcja dostępna dla modeli FDF2711W-IP IP i DX0211-IP). Wszystkie monitory do monitoringu EIZO przeznaczone są do pracy ciągłej 24/7.

Oprócz serii monitorów komunikujących się po IP, w ofercie dostępne są modele „tradycyjne” z mniejszym ekranem, ale o rozdzielczości Full HD. 17” DuraVision FDS1703 i 19” FDS1903 mają zarówno wejścia cyfrowe HDMI wyświetlające sygnał z urządzeń cyfrowych, takich jak na przykład rekordery HDD, jak i analogowe – composite (BNC) pozwalające na wyświetlanie sygnału analogowego z urządzeń CCTV oraz kamer monitoringu. Obsługują sygnał NTSC, PAL i SECAM, dzięki czemu można w zasadzie podłączyć do nich urządzenia każdego typu. Gdy włączona jest funkcja „underscan” obraz wyświetlany jest w 100%, po włączeniu opcji „overscan” eliminowana jest część niepotrzebnych danych wyświetlanych na obrzeżach ekranu. Układ separujący 3D Y/C oddziela informacje o kolorze od informacji o jasności, w ten sposób efektywnie redukowane jest migotanie kolorów i szumy charakterystyczne dla sygnału analogowego. Narzędzie UpView minimalizuje blaknięcie kolorów, gdy patrzy się na ekran pod kątem, ta funkcja sprawdzi się w lokalizacjach, w których monitory umieszczane są ponad linią wzroku użytkownika. Wszelkich regulacji można dokonywać za pomocą dołączonego pilota.

Więcej informacji: www.eizo.pl

© Alstor sp. z o.o. 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe, informacje, nazwy lub logo są własnością ich prawnych właścicieli.