Kilka porad dla początkujących dotyczących edycji zdjęć

Opublikowano 12 grudnia 2022

Zanim usiądziesz do komputera i zaczniesz edytować zdjęcia, zapoznaj się z podstawowymi zasadami dotyczącymi obróbki – od nauki kadrowania po zrozumienie jak i kiedy retuszować. Dzięki temu wydobędziesz ze swoich fotek to, co najlepsze.

1. Nie ryzykuj – zawsze pracuj na kopii

Nigdy nie wprowadzaj zmian w oryginalnym pliku ze zdjęciem. Zrób kopię; jeśli uznasz, że nie podobają Ci się dotychczasowe przeróbki, zawsze możesz wrócić do stanu początkowego i spróbować czegoś innego. Równie ważne jest, by pracować na warstwach i nie modyfikować warstwy na samym spodzie, czyli pierwotnego obrazu. Dzięki temu w dowolnym momencie można łatwo i szybko sprawdzić, jak wyglądało zdjęcie, zanim zaczęliśmy dopasowywać odcienie, retuszować poszczególne obszary i bawić się kontrastem.

 

2. Kadruj w miarę szeroko – zawsze możesz wyciąć zbędną część

Profesjonalni fotografowie robią takie ujęcia, by tracić jak najmniej czasu na postprodukcję. Zanim się nauczysz tworzyć poprawne kadry, warto tworzyć dość szerokie ujęcia, które można ewentualnie poprawić w postprodukcji.

Kadrowanie (cropping) to jedno z najbardziej podstawowych, ale zarazem dających najlepsze efekty narzędzi dostępnych w programach do edycji zdjęć. Wiedząc, jak go prawidłowo używać, bez problemu pozbędziesz się obszarów, które niczego nie wnoszą, eksponując jednocześnie te, które są warte uwagi. Czasem oznacza to usunięcie dużych połaci tła z portretów lub zdjęć dzikiej przyrody, a czasem celowe zastosowanie proporcji, które przyciągają wzrok. Świetnie wyglądają fotografie o proporcjach 6:5 i szerokości 600 pikseli. Ciekawą alternatywą będą również kadry kwadratowe.

3. Zapisuj zdjęcia w dużej rozdzielczości i nie zmieniaj ich proporcji

Choć może się to wydawać oczywiste, pamiętaj, by przy zmienianiu rozmiarów obrazu zachować stałe proporcje. W przeciwnym razie obraz się rozciągnie albo zniekształci. Jeśli powiększysz zdjęcie o więcej niż 100%, nastąpi pikselizacja. Istnieje jednak możliwość przeskalowania obrazu bez utraty jakości za pomocą metody resamplingu, która polega na zmianie liczby pikseli. Programy graficzne pozwalają także zmienić rozdzielczość zdjęcia, a co za tym idzie jakość obrazu docelowego. Przykładowo zdjęcia publikowane w Internecie mają zazwyczaj niższą rozdzielczość niż zdjęcia przeznaczone do wydruku.

4. Retusz jest dobry, ale nie należy przesadzać

Retuszowanie skóry i poprawianie niedoskonałości jest aspektem obróbki zdjęć, który często sprawia największą frajdę. Mając w małym palcu obsługę narzędzi takich jak punktowy pędzel korygujący czy stempel, z łatwością „oczyścisz” swoje zdjęcia i sprawisz, że będą wyglądały dużo lepiej. Pamiętaj jednak, żeby używać tych technik z umiarem. Jeśli dasz się ponieść podczas retuszowania portretu, model na zdjęciu zacznie wyglądać nienaturalnie. Z kolei zbyt agresywne stosowanie stempla sprawi, że krajobrazy i pejzaże stracą realizm. Ta sama zasada dotyczy barw i nasycenia – jeśli zaczniesz zbytnio przy nich majstrować, każdy od razu pozna, że zdjęcie padło ofiarą Photoshopa.

W tym miejscu warto wspomnieć, że wszystkie tablety piórkowe Wacom cechują się bardzo wysoką czułością na dotyk, która daje ścisłą kontrolę nad kryciem i szerokością pociągnięć pędzlem.

 

5. Wybierz odpowiednie narzędzia do regulacji kontrastu

Uzyskanie idealnego kontrastu powinno być priorytetem każdego retuszera. Jeśli jednak przeprowadzasz regulację tylko za pomocą podstawowych narzędzi, ciemne obszary łatwo mogą się zrobić za ciemne, a jasne – zbyt wyblakłe. Zamiast trzymać się suwaka z napisem „Kontrast”, zaprzyjaźnij się z krzywymi i poziomami. Te dwa narzędzia dają dużo większą kontrolę nad kontrastem, ponieważ pozwalają dopasowywać poszczególne obszary obrazu, a także cienie i półtony. Gdy opanujesz krzywe i poziomy, Twoje zdjęcia od razu nabiorą wyrazu.

 

6. Upewnij się, że masz skalibrowany monitor

Jeśli chcesz wynieść swoje retuszerskie umiejętności na nowy poziom, naucz się, jak kalibrować monitor. Kalibrację można przeprowadzić za pomocą komputera lub zewnętrznego kalibratora, który wykonuje pomiary ekranu. Dzięki temu nie musisz się martwić, czy kolory na wydruku będą zgodne z kolorami na wyświetlaczu. Należy pamiętać, że tylko monitory graficzne dają możliwość uzyskania pełnej zgodności kolorystycznej – tradycyjne monitory i ekrany laptopów można tylko wstępnie skalibrować programowo.

Dowiedz się, jak wygląda kalibracja monitora.

 

7. Wybierz tablet Wacom

W ofercie Wacom jest szereg tabletów, które spełniają możliwości i potrzeby poszczególnych grup odbiorców. Specjaliści od retuszu polecają modele z serii Wacom Intuos Pro. Dołączane do nich k piórko Wacom Pro Pen 2 pozwala precyzyjnie korygować najdrobniejsze detale obrazu. Jednak nawet najprostszy tablet One by Wacom daje wielokrotnie większe możliwości niż tradycyjna mysz.

Zobacz, jakie tablety nadają się do retuszu.

Zobacz, jak Kuba Kaźmierczyk retuszuje, korzystając z tabletu Wacom.

 

© Alstor sp. z o.o. 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe, informacje, nazwy lub logo są własnością ich prawnych właścicieli.