Do czego służy wzorzec barwny?

Opublikowano 8 sierpnia 2022

Wzorzec barwny pomaga dostosować balans bieli i ekspozycję ujęć oraz zautomatyzować edycję, co jest przydatne przy wykonywaniu dużych ilości zdjęć, np. podczas sesji czy przy fotografii okolicznościowej.

Wzorniki SpyderCHCKR mogą być wykorzystane jako:

  • Narzędzie do korekty kolorów aparatów fotograficznych z wtyczką SpyderCHCKR
  • Narzędzie do ustawiania w aparacie balansu bieli dla obrazów statycznych i wideo
  • Jako próbnik kolorów do prac katalogowych, reprodukcji dzieł sztuki oraz edycji materiałów foto i video

Jak to działa?

Korzystanie z wzornika nie wymaga wielkich umiejętności. W pierwszym etapie należy wykonać zdjęcie ujęcia, na którym widoczny będzie wzornik – w naszym przypadku Datacolor SpyderCHCKR. Zdjęcie należy wykonać w formacie RAW i tak je wykadrować, by wzornik był dobrze widoczny w całości.

Kolejnym krokiem jest otwarcie w programie Lightroom wtyczki SpyderCHCKR (użytkownicy wzorca Datacolor mogą ją ściągnąć z internetu). Bazując na zdjęciu testowym, aplikacja tworzy preset kolorów, który będzie stosowany przy edycji wszystkich zdjęć z danej sesji.

Jedną z zalet systemu jest to, że kalibracja aparatu fotograficznego nie ogranicza się wyłącznie do plików RAW, ale można ją przeprowadzić również na plikach JPEG czy materiale video. W naszej ofercie dostępne są dwa wzorniki firmy Datacolor – Datacolor SpyderCHCKR, wzornik w plastikowej obudowie z wymiennymi planszami oraz mniejsza wersja Datacolor SpyderCHECKR 24 z 24 polami barwnymi.

SpyderCUBE

Ciekawym i unikalnym produktem jest Datacolor SpyderCUBE. To wzorzec, za pomocą którego również można skorygować balans bieli i ekspozycję, ma tę zaletę, że jest bryłą przestrzenną i korzystając z niego, można kontrolować ustawienia światła.

Zainteresowały Cię rozwiązania SpyderCHCKR? Nad tematem pochylił się na naszą prośbę Michał Mrozek i przygotował wideoinstrukcję – jak korzystać z próbników krok po kroku.

Zapraszamy!

© Alstor sp. z o.o. 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe, informacje, nazwy lub logo są własnością ich prawnych właścicieli.