Datacolor ColorReader EZ – i wreszcie dowiesz się, jak wygląda kolor „śliwkowy”…

Opublikowano 19 stycznia 2022

Kiedy rozmawiamy o kolorach, często pojawiają się problemy wynikające z różnego sposobu postrzegania koloru czy ze stosowania różnej nomenklatury. W obu przypadkach są to cechy indywidualne – chociaż podobno panowie widzą więcej kolorów, a panie potrafią je poprawnie nazwać (w odróżnieniu od męskiego wzorca, w którym zgodnie z dowcipem istnieją tylko dwa kolory: „ładny” i „brzydki”). Oczywiście jest to generalizowanie, bo nieścisłości w nazewnictwie mogą być pokłosiem braku edukacji czy wychowania w określonym środowisku geograficznym, a nietypowe widzenie związane z wadą wzroku (daltonizm).

ColorReader EZ ułatwia komunikację z klientem

Od lat wskazując na problem z nazewnictwem posługujemy się przykładem koloru „śliwkowego” – bo jaki to jest kolor właściwie? Zielono – żółty jaki mają renklody czy mocno nasycony fiolet węgierek? Ten problem nasila się np. w relacjach z klientami – projektując wnętrza, dobierając kolor dodatków do stylizacji lub na odwrót – wychodząc od koloru, który zainspirował klienta próbujemy dobrać całą resztę i natykamy się na brak płaszczyzny porozumienia… bo odcieni wspomnianego „śliwkowego” są tysiące… Właśnie dlatego powstały standardy takie jak RAL czy RGB, żeby opisywać kolory w sposób matematyczny i unifikować nazewnictwo. Opracowany przez Datacolor ColroReader EZ może być przydatnym narzędziem we wszelkich pracach projektowych – dzięki niemu nie tylko można „sczytać” i poznać składowe koloru, ale również dopasować paletę, zapisać zestawienie kolorystyczne i zademonstrować wszystko klientowi… na ekranie smartfona.

Datacolor ColorReader EZ – jak to działa?

Datacolor EZ to prosty w obsłudze czytnik koloru. Wystarczy zeskanować płaską powierzchnię dowolnego koloru, aby natychmiast znaleźć jego odpowiednik wśród teł fotograficznych Savage Universal czy wzorników kolorów farb a także uzyskać jego parametry w skali RGB, Hex czy CIE Lab wykorzystywanych w fotograficznych i graficznych workflow, pozwalając na łatwą konwersję na przykład do Pantone.

Cechy i zalety:

  • Oszczędza czas i ogranicza czynności konieczne do identyfikacji lub dopasowania kolorów;
  • Eliminuje koszty błędów w ocenie kolorystycznej;
  • Niedrogie, dokładne (>85% wskaźnik dokładności) i wszechstronne;
  • Dostępna aplikacja mobilna oferuje opcje dopasowania kolorów od wiodących producentów farb
  • Możliwość zapisywania zestawień kolorów, tworzenia palet kolorów i udostępniania ich współpracownikom, wykonawcom czy klientom;
  • Precyzyjna identyfikacja kolorów i przedstawienie koordynatów w wartościach CIELAB, RGB i HEX
  • Idealne narzędzie dla majsterkowiczów, kreatywnych hobbystów i entuzjastów kolorów;

© Alstor sp. z o.o. 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe, informacje, nazwy lub logo są własnością ich prawnych właścicieli.