Nowy model EIZO do transportu morskiego: 55-calowy monitor nawigacyjny 4K UHD z panelem wielodotykowym

Opublikowano 24 maja 2021

Firma EIZO wprowadza na rynek DuraVision MDU5501WT – 55-calowy monitor nawigacyjny w rozdzielczości 3840 x 2160 (4K UHD) z panelem dotykowym wykorzystującym technologię pojemnościową (PCAP). Monitor przeznaczony jest do planowania tras morskich oraz nawigacji.

55-calowy monitor nawigacyjny55-calowy ekran w rozdzielczości 4K UHD daje nawigatorowi obszerną przestrzeń do przeglądania danych nawigacyjnych z jednej lub kilku aplikacji jednocześnie. Szczegóły obrazu są doskonale widoczne bez konieczności powiększania mapy ani przełączania się między oknami.

Monitor ma całkowicie płaską powierzchnię i może być położony poziomo, aby w razie potrzeby funkcjonował jako stół na tradycyjne, papierowe mapy. Biegnąca wokół ekranu zewnętrzna ramka jest na tyle szeroka, by móc swobodnie położyć na niej dłonie lub postawić kubek, nie zasłaniając przy tym widoku.

DuraVision MDU5501WT wykorzystuje technologię pojemnościową, która rejestruje wiele punktów dotyku jednocześnie: maksymalnie 10 palcem i 2 piórkiem. Ma również funkcję wykrywającą i odrzucającą dotyk wnętrza dłoni, co pozwala wygodnie oprzeć rękę o ekran, nie zakłócając obsługi dotykowej. Ponadto monitor potrafi rozpoznać obecność płynu rozlanego na powierzchni ekranu – w takiej sytuacji automatycznie wyłącza obsługę dotyku i aktywuje ją ponownie dopiero, gdy rozlana ciecz zostanie wytarta. Z boku monitora znajduje się przycisk do wygodnego włączania i wyłączania funkcji rejestrowania dotyku w zależności od potrzeb.

Model DuraVision MDU5501WT oferuje tryby pracy Picture-in-Picture (PinP) oraz Picture-by-Picture (PbyP). Tryb PinP umożliwia wyświetlanie w rogu ekranu drugiego źródła sygnału (np. obrazu wideo z monitoringu) w rozdzielczości 1920 x 1080, 1280 x 720 lub 960 x 540, natomiast tryb PbyP pozwala oglądać obrazy z dwóch źródeł sygnału obok siebie (np. mapa nawigacyjna i dane z radaru) w rozdzielczości 1920 x 2160. Korzystając z oprogramowania EIZO Screen Rotator, jednym dotykiem można obrócić wyświetlany obraz o 180 stopni. Przydaje się to zwłaszcza w sytuacji, gdy członkowie załogi patrzą na ekran, stojąc po przeciwnych stronach stołu nawigacyjnego.

Przed opuszczeniem fabryki każdy monitor zostaje poddany kalibracji obejmującej jasność podświetlenia, krzywą gamma oraz ustawienia RGB. Pozwala to osiągnąć reprodukcję barw zgodną z rygorystycznymi wymaganiami określonymi dla systemów ECDIS. DuraVision MDU5501WT spełnia wymogi międzynarodowych standardów IEC 61174, IEC 62288 i IEC 62388. Specjalna kontrolka umieszczona z przodu monitora informuje, czy poziom jasności i ustawienia barwne ekranu są zgodne z normą ECDIS.

Monitor zaprojektowano tak, aby nadawał się do pracy w ciężkich warunkach morskich oraz spełniał wymagania dotyczące temperatury, wilgotności i wibracji określone przez międzynarodową normę IEC 60945 dotyczącą urządzeń i systemów nawigacji oraz radiokomunikacji morskiej. Model DuraVision MDU5501WT może być zasilany przez złącze DC, złącze AC lub oba jednocześnie, jeśli potrzebna jest redundancja.

Inne cechy

  • DisplayPort, HDMI, DVI-D
  • RS-232C, RS-485, USB
  • Piórko dotykowe z uchwytem w zestawie
  • Szeroki zakres regulacji jasności (od poniżej 1 cd/m2 do 610 cd/m2)
  • Stopień ochrony IP65 (z przodu), IP22 (z tyłu)
  • Aprobata organizacji żeglugowych: LR (Wielka Brytania), DNV (Norwegia, Niemcy), ABS (USA), NK (Japonia)
  • 3-letnia gwarancja producenta uwzględniająca nieprzerwany czas pracy

Dostępność

Sprzedaż monitora DuraVision MDU5501WT rozpocznie się w lipcu 2021 roku. Szczegółowych informacji na temat dostępności produktu w różnych krajach udzielają lokalni dystrybutorzy EIZO.

Więcej informacji o monitorach EIZO znaleźć można na stronie polskiego dystrybutora, firmy Alstor.

© Alstor sp. z o.o. 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe, informacje, nazwy lub logo są własnością ich prawnych właścicieli.