EIZO CuratOR EX4342 – lekki monitor endoskopowy 4K UHD

Opublikowano 31 marca 2022

EIZO wprowadza 43-calowy monitor 4K UHD z możliwością instalacji na wózku medycznym dla gabinetów endoskopii i sal operacyjnych

W ofercie medycznej EIZO pojawił się CuratOR EX4342, 43-calowy monitor przeznaczony do montażu na wózkach medycznych, ścianach i sufitach w gabinetach endoskopii i na salach operacyjnych. Oferuje rozdzielczość 4K UHD (3840 x 2160) i wyświetla obrazy chirurgiczne z doskonałą ostrością.

Monitory wielkoformatowe używane na salach operacyjnych montuje się zazwyczaj na ścianie lub pod sufitem z uwagi na ich rozmiary i ciężar. EX4342 waży tylko 17 kg i pasuje do uchwytów montażowych w standardzie VESA, dzięki czemu można bezpiecznie zainstalować go na wózku medycznym w sposób odpowiadający wymaganiom konkretnego środowiska.

Wysokiej jakości ekran

Panoramiczny ekran o przekątnej 43” wyświetla obraz w rozdzielczości 3840 x 2160, a więc czterokrotnie wyższej niż standardowe full HD. Personel medyczny może oglądać obrazy z endoskopu i mikroskopu chirurgicznego na obszernej przestrzeni roboczej, ciesząc się wysoką szczegółowością obrazu nieosiągalną na mniejszych monitorach używanych zwykle w pracowniach endoskopii. Panel LCD z energooszczędnym podświetleniem LED i technologią IPS ma jasność na poziomie 700 cd/m2, współczynnik kontrastu 1000:1 oraz szerokie kąty widzenia.

Podczas przeprowadzania zabiegów chirurg musi być w stanie zobaczyć różnice między kolorami. EX4342 jest zgodny ze standardem BT.2020 (definiującym reprodukcję barw na obrazach wideo 4K), dzięki czemu umożliwia dostrzeżenie subtelnych różnic między odcieniami czerwieni i żółci uchwyconymi przez kamery z obsługą BT.2020. Monitor wyposażono również w krzywe PQ (Perceptual Quantization) i HLG (Hybrid Log-Gamma) dla środowisk korzystających z kamer endoskopowych w standardzie HDR. W efekcie EX4342 może wyświetlać obraz w sposób zbliżony do tego, jak ludzkie oko postrzega światło i kolory. Ciemne obszary stają się lepiej widoczne, a jasne nie robią się wyblakłe.

Liczne złącza sygnałowe

EX4342 obsługuje wiele wejściowych i wyjściowych sygnałów wideo, co pozwala podłączyć do niego różne sprzęty medyczne. Złącza 12G-SDI (BNC), DisplayPort 1.2 i HDMI umożliwiają wyświetlanie sygnałów 4K UHD z prędkością 60 klatek na sekundę za pomocą jednego kabla. Korzystając ze złącza 12G-SDI (BNC), można osiągnąć stabilną transmisję na odległość nawet 30 metrów. EX4342 ma także dodatkowe terminale wyjściowe (12G-SDI, DisplayPort 1.2 i DVI), dzięki którym można poprowadzić przez niego wejściowy sygnał wideo i przesłać go bezpośrednio do następnego monitora. Ten sam obraz wyświetla się wówczas na dwóch monitorach, co ułatwia współpracę personelu na sali operacyjnej i eliminuje zbędne okablowanie.

EX4342 pozwala wyświetlać dwa różne źródła sygnału na jednym ekranie: jedno obok drugiego w trybie PbyP (Picture-by-Picture) albo jedno na drugim w trybie PinP (Picture-in-Picture). Przydaje się to np. w sytuacji, gdy oprócz obrazów chirurgicznych trzeba jednocześnie monitorować funkcje życiowe i ultrasonografię endoskopową.

Monitor oferuje również funkcję automatycznego wykrywania sygnału wejściowego. Jeśli wybrany sygnał wideo zostanie utracony, EX4342 automatycznie przełączy się na inny dostępny port. To dobre rozwiązanie awaryjne na wypadek zakłóceń sygnału spowodowanych błędem systemu lub ingerencją zewnętrzną.

Wytrzymałość

Panel LCD modelu EX4342 pokryty jest ochronnym szkłem, które zabezpiecza go przed wstrząsami, zarysowaniami i brudem. Cały monitor ma stopień ochrony IP32, a jego przód – stopień ochrony IP45 (ochrona przed ciałami obcymi i rozbryzgami wody).

Dostępność

Sprzedaż monitora CuratOR EX4342 rozpoczęła się w marcu 2022 roku.

Więcej informacji na temat monitorów medycznych EIZO

© Alstor sp. z o.o. 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe, informacje, nazwy lub logo są własnością ich prawnych właścicieli.