Nowość od LaCie: pamięć masowa z technologią Thunderbolt 3

Opublikowano 7 czerwca 2016

LaCie 12big Thunderbolt to nowe urządzenie pamięci masowej, które zaprezentowała firma LaCie.  Pojemność sięgająca 96 TB, prędkość do 2600 MB/s, możliwość skonfigurowania wszystkich popularnych poziomów RAID, włączając RAID5 i RAID6, obsługa kamer zapisujących obraz w rozdzielczości 4, 5 lub 6K, a przede wszystkim najnowszy interfejs Thunderbolt 3 – to tylko niektóre cechy tego rozwiązania.

LaCie® 12big Thunderbolt™ 3 to profesjonalne 12-kieszeniowe urządzenia pamięci masowej zaprojektowane przez Neila Poultona. LaCie 12big łączy wysoką pojemność (do 96 TB), przełomową wydajność interfejsu Thunderbolt 3 oraz zabezpieczenie na poziomie RAID 5 i RAID6, co umożliwia profesjonalnym filmowcom swobodną pracę z danymi z kamer w rozdzielczościach 4, 5, a nawet 6K. Pula pamięci jest aż o 50% większa niż pojemności oferowane przez inne bezpośrednie rozwiązania desktopowe dostępne obecnie na rynku. LaCie 12big korzysta z dysków Seagate klasy enterprise objętych 5-letnią gwarancją. Ich niezawodność i zapewniana przez nie dostępność danych umożliwia przechowywanie i edytowanie olbrzymich ilości nagrań w wysokich rozdzielczościach.

WYDAJNOŚĆ THUNDERBOLT 3

LaCie_12big-Right-Bird-Eye_HRLaCie 12big wykorzystuje przełomową technologię Thunderbolt 3, aby uzyskać maksymalną prędkość dysków twardych. Z dodatkową pomocą sprzętowego kontrolera RAID oraz dysków 7200 RPM LaCie 12big osiąga prędkości aż do 2600 MB/s (2400 MB/s w konfiguracji RAID 5).

Bardzo cieszy nas, że najnowsze rozwiązanie Thunderbolt od LaCie wyznacza nowe standardy prędkości, przepustowości wideo i kompatybilności” – powiedział Jason Ziller, dyrektor marketingu Thunderbolt w firmie Intel. „Produkty takie jak LaCie 12big doskonale pokazują, jakie możliwości daje Thunderbolt 3”.

Prędkości Thunderbolt 3 gwarantują oszczędność czasu na każdym etapie postprodukcji. Dzięki nim można dużo szybciej zgrać wiele godzin nagrań w formacie RAW z kamery filmowej Blackmagic® do programu Adobe® Premiere® Pro, a także edytować wiele strumieni ProRes 422 (HQ), ProRes 444 XQ oraz nieskompresowanych strumieni HD 10-bitowych i 12-bitowych. LaCie 12big znacznie poprawi też czas odpowiedzi miniatur i podglądów dla projektów zawierających wiele klipów w wysokiej rozdzielczości.

„LaCie dokłada wszelkich starań, aby spełnić rosnące wymagania profesjonalnych filmowców związane z bezpieczeństwem i szybkim dostępem do danych” – skomentował Tim Bucher, starszy wiceprezes Seagate and LaCie Branded Solutions. „Połączenie wyższej rozdzielczości przestrzennej, wizualizacji 3D, większej rozpiętości tonalnej i wyższej częstotliwości klatek powoduje, że potrzebne są cyfrowe systemy pamięci o wyższej przepustowości i prędkości. Projektując LaCie 12big chcieliśmy zapewnić przede wszystkim niezawodność, prędkość i przepustowość, które pozwolą użytkownikom zgrywać i edytować nawet najbardziej wymagające materiały – tak, aby mogli bez przeszkód skupić się na realizowaniu swojej wizji”.

Interfejs Thunderbolt 3 może poszczycić się dwukrotnie wyższą przepustowością wideo niż jego poprzednik. Umożliwia także szeregowe podłączenie dwóch wyświetlaczy 4K lub jednego wyświetlacza 5K. Po podłączeniu dwóch ekranów 4K można wydajniej rozplanować dostępną przestrzeń roboczą, np. przeznaczając jeden z nich na wyświetlanie osi czasu, a drugi na podgląd materiałów 4K. Możliwe jest także zasilanie kompatybilnego laptopa przez złącze Thunderbolt 3.

OLBRZYMIA POJEMNOŚĆ

Pojemność do 96 TB umożliwia przechowywanie 100 godzin nagrań w rozdzielczości 4K ProRes 4444 XQ w konfiguracji RAID 5 lub przechowywanie nagrań z 48 przenośnych dysków LaCie Rugged Thunderbolt o pojemności 2 TB. Zamiast kupować nowe urządzenie za każdym razem, gdy zabraknie pojemności, profesjonalistom opłaca się zainwestować w rozwiązanie RAID, które posłuży im przez całe lata. Takie skonsolidowane podejście poprawi dostęp do danych oraz ich bezpieczeństwo, co w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić znaczne sumy.

ROZWIĄZANIE KLASY ENTERPRISE

LaCie 12big wyposażono w pamięć cache o pojemności 256 MB oraz w dyski Seagate 7200 RPM klasy enterprise zapewniające świetną dostępność, niezawodność i wydajność. Dyski HDD stworzono z myślą o nieprzerwanym czasie pracy 24h/7 w 16-kieszeniowych szafach rack (zamiast pracy w wymiarze 8h/5, jak w przypadku tradycyjnych dysków twardych). Działanie dysków przez 8760 godzin w roku zapewnia wyjątkowo wysoką dostępność znajdujących się na nich danych. Oprócz tego LaCie 12big objęto 5-letnią gwarancją ograniczoną na dyski, obudowę oraz części zamienne.

OPROGRAMOWANIE LACIE RAID MANAGER W NOWEJ ODSŁONIE

Udoskonalone oprogramowanie LaCie RAID Manager oferuje intuicyjny, bardziej przyjazny w obsłudze interfejs do zarządzania LaCie 12big. Ułatwia on instalację i monitorowanie podłączonej pamięci, a także tworzenie wolumenów dopasowanych do indywidualnych potrzeb i zarządzanie nimi. W ramach oprogramowania LaCie RAID Manager dostępne są również zaawansowane funkcje takie, jak ustawienia procesora, automatyczna odbudowa czy diagnostyka dysku.

Z MYŚLĄ O PROFESJONALISTACH

Zaprojektowane przez Neila Poultona urządzenie LaCie 12big stworzono pod kątem profesjonalnych zastosowań
w dziedzinie tworzenia i edytowania filmów. Znajdujące się z przodu obudowy diody LED informują o statusie dysków oraz konfiguracji RAID, a konstrukcja urządzenia daje do nich wygodny dostęp. Aby zapewnić długą żywotność komponentów, wykonana z aluminium obudowa skutecznie rozprasza ciepło, a cztery termoregulowane wentylatory odprowadzają je z dala od dysków. Nawet w przypadku awarii jednego z wentylatorów LaCie 12big może nadal normalnie działać. Zapewniono też świetną kompatybilność – LaCie 12big można podłączyć do laptopów ze złączem USB typu C, a dzięki znajdującemu się w zestawie kablowi USB typu C – USB typu A, także do komputerów ze złączem USB 3.0.

LaCie 12big wejdzie do sprzedaży latem tego roku i będzie dostępny w wersjach o pojemności 48 TB, 72 TB oraz 96 TB. Zakupu będzie można dokonać w sklepie internetowym LaCie lub u resellerów LaCie.

© Alstor sp.j. 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe, informacje, nazwy lub logo są własnością ich prawnych właścicieli.