Kalibracja sprzętowa – teraz już nie tylko dla serii EIZO ColorEdge. Druga odsłona EIZO EasyPIX

Opublikowano 21 stycznia 2011

EIZO wprowadza rozszerzoną wersję EasyPIX – kompletnego zestawu do kalibracji i profilowania monitorów. Najnowsza wersja umożliwia kalibrację sprzętową również monitorów z serii FlexScan. Dzięki temu powiększy się krąg potencjalnych odbiorców, w których liczbie byli dotąd głównie fotoamatorzy. Obecnie rozwiązaniem EasyPIX mogą zainteresować się osoby zajmujące się profesjonalnie fotografią czy fachowcy z takich dziedzin jak grafika, pre-press czy CAD.

Zaktualizowana wersja EasyPIX współpracować będzie z następującymi modelami monitorów EIZO z serii FlexScan i FORIS: FlexScan SX2762W, SX2462W, SX2262W, S2233W, S2243W, S2433W i FORIS FS2331.

Dlaczego warto zainteresować się zakupem zestawu EasyPIX? Kalibracja sprzętowa jest skuteczniejsza – jest szybsza, prostsza i daje dokładniejsze wyniki niż kalibracja programowa. Spowodowane jest to bezpośrednim operowaniem na tabeli kolorów zapisanej w elektronice monitora (w przypadku urządzeń EIZO – przynajmniej 12-bitowej),  a nie – jak to dzieje się w drugim przypadku – na tabeli kolorów karty graficznej komputera (8-bitowej).

Funkcje kalibracyjne EasyPIX obejmują regulację następujących parametrów: jasność, temperatura barwowa, krzywa gamma i gamut. Poziom jasności może być ustalany ze skokiem co 10 cd/m2 w zakresie od 60 – 160 cd/m2, temperatura barwowa ze skokiem 100 K w zakresie od 5000 K do 6500 K, natomiast wartości gama ze skokiem 0,2 w zakresie od 1,8 do 2,4. Dodatkowo, monitor może być kalibrowany do przestrzeni Adobe RGB, sRGB lub do naturalnej przestrzeni barwowej danego monitora. Po zakończeniu kalibracji, EasyPIX tworzy profil ICC, umożliwiający przekazywanie informacji o kolorze oprogramowaniu do retuszu oraz urządzeniom peryferyjnym.

EasyPIX w wersji 2 oferuje wszystkie funkcje, które posiadał jego poprzednik, włączając tryb dopasowywania odcienia i jasności monitora do wykorzystywanego papieru fotograficznego w oparciu o wizualną percepcję; tryb foto oraz web, umożliwiający sprawdzenie, w jaki sposób zdjęcia będą wyświetlane w większości przeglądarek.

Oprogramowanie EasyPIX jest kompatybilne z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi, włączając Mac OS X 10.3.9 i nowsze oraz systemy rodziny Windows: XP, Vista oraz 7 (również w wersjach 64-bitowych).

Oprogramowanie EasyPIX 2.0 wraz z kalibratorem EX1 będzie dostępne już w lutym.

© Alstor sp. z o.o. 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe, informacje, nazwy lub logo są własnością ich prawnych właścicieli.