EIZO ColorEdge CG275W

Opublikowano 2 marca 2011

Firma EIZO poszerzyła swoją ofertę monitorów przeznaczonych do profesjonalnych prac w takich branżach, jak prepress, korekcja kolorystyczna fotografii, edycja video czy postprodukcja, w których kluczowe znaczenie ma poprawne odwzorowanie barw. Należący do serii ColorEdge model CG275W wyróżnia się m.in. wysoką rozdzielczością panelu, ciekawostką jest wbudowany kalibrator.

Konstrukcja monitora oparta została na matrycy IPS o naturalnej rozdzielczości 2560×1440 (dla porównania – nieco mniejszą powierzchnię roboczą zapewnić mogą dwa monitory 19” o naturalnej rozdzielczości 1280×1024). Panel charakteryzuje się maksymalną jasnością na poziomie 270 cd/m2, współczynnikiem kontrastu 850:1, kątami widzenia do 178° w poziomie i pionie oraz czasem reakcji wynoszącym odpowiednio 12 (pełne zapalenie i wygaszenie piksela) i 6 ms (przejście pomiędzy półtonami).

Udostępniane przez monitor tryby pracy obejmują różne przestrzenie barw wykorzystywane zarówno w prepressie i obróbce fotografii (97% pokrycia AdobeRGB), jak i cyfrowej edycji i postprodukcji video (100% pokrycia dla Rec709/EBU/SMPTE-C, 102% dla NTSC). Funkcje wyświetlanie obrazu symulującymi sposób widzenia osób z zaburzeniami postrzegania kolorów (protanopii i deuteranopii) poszerzone zostały o trzeci tryb, odpowiadający wadzie wzroku polegającej na braku możliwości rozróżnienia kolorów żółtego i niebieskiego (tritanopia).

Wbudowany czujnik umożliwia uniezależnienie się od wykorzystywanego systemu operacyjnego, gdyż przeprowadzanie kalibracji, jak również ustalenie częstotliwości jej powtarzania, można skonfigurować z poziomu menu ekranowego OSD. Poza tym, do jej przeprowadzenia nie jest konieczne wykorzystywanie żadnego zewnętrznego urządzenia pomiarowego. Oczywiście wraz z monitorem dostarczane jest oprogramowanie ColorNavigator, umożliwiające przeprowadzenie kalibracji oraz stworzenie profilu ICC z wykorzystaniem wbudowanego czujnika, jak również posiadanego, zewnętrznego kalibratora. Funkcjonalność programu obejmuje również narzędzie „Correlation Utility”, które pozwala na ocenę różnic wyników pomiarów uzyskanych z wbudowanego oraz zewnętrznego kalibratora. Znacznie ułatwi ono wplecenie monitora ColorEdge CG275W w istniejące środowisko pracy, w którym jedno urządzenie pomiarowe wykorzystywane jest do profilowania jego elementów.

Dla zapewnienia jak najwyższej dokładności odwzorowania odcieni, każdy monitor ColorEdge CG275W jest fabrycznie kalibrowany, co potwierdzone jest dołączonym certyfikatem. W elektronice monitora zapisywane są ponadto korelacje parametrów uzyskiwanych w centralnym punkcie ekranu oraz zmierzone w miejscu badanym przez wbudowany kalibrator.

ColorEdge CG275W wykorzystuje do kalibracji i wyświetlania obrazu 16-bitową tabelę kolorów 3D-LUT. Obecna jest również funkcja DUE, dzięki której różnice w poziomie jasności czy odcienia na całej powierzchni matrycy, opisywane współczynnikiem ΔE nie przekraczają wartości 3. Funkcja stabilizacji jasności wprowadza korekty do zmian poszczególnych tonów powstających nie tylko wskutek rozgrzewania się podświetlenia, degradacji jego parametrów wskutek upływu czasu, ale również zmian charakterystyki tonalnej, na skutek różnic w temperaturze otoczenia.

Do monitora można podłączyć maksymalnie trzy cyfrowe źródła sygnału video poprzez złącza DVI-D, DisplayPort oraz Mini DisplayPort. Każde z nich umożliwia przesyłanie do monitora sygnału o 10-bitowej rozpiętości, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie jednoczesnego opisu ponad miliarda odcieni . Wszystkie złącza zgodne są ze standardem HDCP. Możliwości podłączenia uzupełnia dwuportowy hub pracujący w standardzie USB 2.0.
Podczas projektowania i produkcji monitora wykorzystano wszystkie dotychczasowe doświadczenia EIZO w zakresie ergonomii. W trakcie korzystania z menu OSD, na ekranie wyświetlana jest kolorowa reprezentacja przycisków sterujących, a same przyciski sterujące podświetlone są diodami LED, co pozwala na niezwykle wygodne dostęp do wszystkich funkcji sterujących. Wraz monitorem dostarczany jest kaptur ochronny, ograniczający powstawanie na ekranie odbić pochodzących z zewnętrznych źródeł świata. Został on tak zaprojektowany, by możliwe było jego wykorzystanie zarówno podczas pracy z ustawieniem odpowiadającym orientacji portretowej, jak i pejzażowej. Oprócz zmiany orientacji podstawa FlexStand umożliwia również zmianę wysokości w zakresie do maksymalnie 190 mm, odchylenie w pionie o kąt 25° oraz obrót wokół osi pionowej o 172° stopnie w każdą stronę.

Monitor ColorEdge CG275W objęty będzie 5-letnią gwarancją door-to-door, obejmującą wszystkie elementy monitora. W sprzedaży dostępny będzie już na początku kwietnia. Obecnie nie jest jeszcze znana jego cena.

Więcej informacji na temat monitorów Eizo znaleźć można na stronach: www.eizo.pl www.graficzne-eizo.pl, www.edycjavideo.com.pl oraz na stronie polskiego dystrybutora, firmy Alstor: www.alstor.com.pl.

© Alstor sp. z o.o. 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe, informacje, nazwy lub logo są własnością ich prawnych właścicieli.