EIZO powiększa serię monitorów 4K UHD do endoskopii, mikrochirurgii i innych precyzyjnych zabiegów o 4 nowe modele

Opublikowano 14 lipca 2022

EIZO wprowadza na rynek cztery nowe monitory w rozdzielczości 4K UHD (3840 x 2160 pikseli). Mają przekątne od 32 do 55 cali i powstały z myślą o endoskopii, mikrochirurgii oraz innych zabiegach wymagających dużej precyzji.

Dzięki postępom, jakie dokonały się w zakresie metod operacyjnych i technologii medycznych, w szpitalach coraz częściej stosuje się zabiegi małoinwazyjne: chirurgię endoskopową, chirurgię robotyczną i mikrochirurgię. Zmiany te spowodowały wzrost zapotrzebowania na systemy obrazowania, które usprawniają pracę personelu medycznego i wyświetlają obrazy wysokiej jakości. EIZO powiększyło więc swoją serię monitorów 4K UHD przeznaczonych na sale operacyjne o aż cztery nowe modele:

  • CuratOR EX3242-3D: monitor 4K UHD z ekranem 3D o przekątnej 32”
  • CuratOR EX3242: monitor 4K UHD z ekranem o przekątnej 32”
  • CuratOR EX4942: monitor 4K UHD z ekranem o przekątnej 49”
  • CuratOR EX5542: monitor 4K UHD z ekranem o przekątnej 55”

Rozdzielczość 4K

Wszystkie modele mają rozdzielczość 3840 x 2160 (a więc czterokrotnie wyższą niż standardowa rozdzielczość full HD), która umożliwia wiernie odtwarzanie obrazów pochodzących z endoskopów i mikroskopów chirurgicznych. Dzięki temu personel medyczny może oglądać obrazy na dużym ekranie zapewniającym lepsze odwzorowanie szczegółów niż monitory o mniejszych przekątnych używane zazwyczaj do tego typu zastosowań. Model EX3242-3D potrafi również wyświetlać obrazy stereoskopowe (trójwymiarowe) w rozdzielczości 4K.

Podczas zabiegu chirurg musi być w stanie dostrzec subtelne różnice między kolorami. Nowe modele CuratOR obsługują przestrzeń barw BT.2020, dlatego wyświetlając na nich obrazy uchwycone kamerami zgodnymi z tym standardem, można bez trudu rozróżnić odcienie czerwieni i żółci.

Obraz z kilku źródeł

Na jednym ekranie można jednocześnie wyświetlać dwa źródła sygnału – jedno obok drugiego (tryb Picture-by-Picture) lub jedno w drugim (tryb Picture-in-Picture). Takie rozwiązanie przydaje się np. w sytuacji, gdy oprócz obrazów chirurgicznych trzeba stale monitorować funkcje życiowe lub ultrasonografię endoskopową. Co więcej, obraz można obrócić o 180 stopni lub wyświetlić w odbiciu lustrzanym bez względu na położenie kamery endoskopowej, tak aby dopasować go do potrzeb personelu medycznego.

Dodatkowe wyjścia sygnału

Monitory wyposażono też w dodatkowe złącza wyjściowe (12G-SDI, DisplayPort i DVI), które mogą przekazywać wejściowe sygnały wideo bezpośrednio do następnego monitora. Ten sam obraz wyświetla się wówczas na kilku ekranach – dzięki temu nie potrzeba skomplikowanego okablowania, by mogło oglądać go kilka osób znajdujących się w różnych miejscach sali operacyjnej.

Jeśli monitor utraci sygnał wideo, funkcja Auto Input Detection automatycznie przełączy go na inny port odbierający sygnał wejściowy. Stanowi to zabezpieczenie na wypadek zakłóceń sygnału spowodowanych błędem systemu lub ingerencją z zewnątrz.

Powłoka antyodblaskowa

Gdy światło odbija się pod różnymi kątami od ochronnej powłoki panelu i znajdującej się pod nią warstwy powietrza, na powierzchni monitora powstają odblaski. W modelach CuratOR EX3242-3D i EX3242 zastosowano technologię optical bonding, która likwiduje szczelinę między panelem a modułem LCD, ograniczając odblaski i zwiększając w ten sposób widoczność obrazu bez pogorszenia kontrastu.

Możliwość montażu na ścianie lub wózku

Monitory EX3242-3D i EX3242 zaprojektowano pod kątem wózków medycznych oraz uchwytów sufitowych, natomiast monitory EX4942 i EX5542 z myślą o montażu sufitowym lub ściennym. Typowe monitory wielkoformatowe zwykle przysparzają problemów podczas instalacji ze względu na swój ciężar. Modele EX4942 i EX5542 są znacznie lżejsze niż tradycyjne monitory o podobnych przekątnych (oba ważą poniżej 30 kg), co upraszcza nie tylko proces montażu, ale również późniejsze serwisowanie. Wszystkie modele są zgodne ze standardem VESA, będą więc pasować do większości uchwytów i elementów montażowych.

Inne cechy

  • Kompatybilność HDR (obsługa krzywych HLG i PQ)
  • Złącza wejściowe BNC (12G-SDI) i DisplayPort lub HDMI wyświetlające sygnały 4K UHD z prędkością 60 klatek na sekundę
  • Stopień ochrony IP45 (z przodu) i IP32 (dla całego monitora), gwarantujący odporność na przedostawanie się ciał obcych i rozbryzgi wody

Więcej informacji na temat monitorów medycznych EIZO

Inne wydarzenia i informacje

Kontakt ze specjalistą

Katarzyna Wakulska

Dyrektor Działu Medycznego

Medycyna

+48 609 206 163
Sławomir Dźwigała

Specjalista ds. kluczowych klientów (produkty i systemy medyczne)

Medycyna

+48 506 049 336
© Alstor sp. z o.o. 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe, informacje, nazwy lub logo są własnością ich prawnych właścicieli.