UMG (Universal Management Gateway) – uniwersalne urządzenie dostępowe do Data Center

Opublikowano 1 sierpnia 2012

Firma Alstor, jedyny dystrybutor rozwiązań dostępowych firmy Emerson Network Power, wprowadza do swojej oferty urządzenia o nazwie Avocent Universal Management Gateway. Są one elementem składowym emersonowej implementacji DCIM (Data Center Infrastructure Management) o nazwie Trellis.

UMG stanowią rewolucyjne i unikalne na rynku połączenie przełączników KVM over IP, przełączników konsolowych oraz przełączników procesorów serwisowych. W praktyce oznacza to możliwość zestawienia sprzętowej sesji zdalnego dostępu do serwera, rutera lub procesora serwisowego
z poziomu jednego urządzenia. 40 portów automatycznie wykrywa charakter podłączonego urządzenia i dostosowuje do niego swoją pracę.

Jedną z najważniejszych innowacji jest przeniesienie elektroniki odpowiedzialnej za zamianę sygnału analogowego na cyfrowy do przejściówek podłączeniowych. Spowodowało to zniesienie dotychczasowego ograniczenia liczby jednoczesnych sesji dostępowych, których może być obecnie 40 (tyle, ile portów RJ45 urządzenia). W rezultacie, każdy administrator serwera może do niego uzyskać niezależny dostęp.

Ważną funkcjonalnością powiązaną z dostępem do urządzeń końcowych poprzez port szeregowy jest programowa zamiana pinów, w wyniku której nie potrzeba dodatkowych przejściówek przy podłączaniu np. ruterów czy przełączników ethernetowych wyposażonych w port RJ45.

Poza fizycznym dostępem do procesora serwisowego poprzez dedykowany port RJ45 możliwe jest również podłączenie logiczne do tych wykrytych w sieci lokalnej. Dodano również wsparcie dla najnowszego standardu HP iLO3 oraz Cisco UCS.

Rodzina UMG składa się z trzech urządzeń: 2000, 4000 i 6000. Najważniejsze różnice polegają na tym, że model 2000 nie posiada wsparcia dla sesji KVM, a model 6000 zapewnia obsługę większej liczby procesorów serwisowych podłączanych logicznie.

Uzupełnieniem powyższych funkcjonalności jest możliwość podpięcia sensorów środowiskowych, które mogą analizować temperaturę, wilgotność oraz pojawienie się dymu lub wody, jak również sterować działaniem alarmów wizualnych i/lub dźwiękowych.

© Alstor sp. z o.o. 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe, informacje, nazwy lub logo są własnością ich prawnych właścicieli.