Nowe modele EIZO z serii ColorEdge

Opublikowano 3 marca 2014

EIZO wprowadza do sprzedaży dwa 27” modele monitorów z serii ColorEdge. CG277 został stworzony z myślą o profesjonalnych zastosowaniach w fotografii, prepressie, edycji wideo oraz postprodukcji. Natomiast model CX271 jest przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników zajmujących się fotografią i projektowaniem graficznym.

ColorEdge CG277 został wyposażony w ukryty w przedniej części obudowy czujnik umożliwiający automatyczną kalibrację monitora. Model ColorEdge CX271 wykorzystuje wbudowany czujnik do autokorekcji parametrów zapisanych w elektronice monitora podczas pierwszej kalibracji.

CX271_press

Oba monitory mają szereg zaawansowanych funkcji znanych z poprzednich 27” modeli  z serii ColorEdge. Dodatkowo zostały wyposażone w panele IPS nowej generacji odzwierciedlające 99% przestrzeni barw Adobe RGB i gwarantujące, że ciemne kolory zachowają swoją głębię nawet podczas patrzenia pod kątem w słabo oświetlonych pomieszczeniach, takich jak studia do postprodukcji. Urządzenia wykorzystują podświetlenie LED redukujące o 40% zużycie energii oraz  minimalizujące szkodliwe dla oczu migotanie.

CG277_press1Fotograf Carl De Keyzer z agencji Magnum Photos, który testował monitor jeszcze na etapie produkcji, powiedział: „System kalibracji jest zdumiewający  – po raz pierwszy mogę skalibrować monitor nie korzystając z pomocy profesjonalisty. Kolory są całkowicie zgodne z wydrukami, więc nie muszę się już więcej domyślać jaki będzie efekt finalny mojej pracy. Po prostu dostaję to co widzę.”

Do kontroli równomierności podświetlenia oraz koloru na całej powierzchni matrycy, monitory wykorzystują autorską technologię EIZO  – Digital Uniformity Equalizer (DUE). Funkcja ta zapewnia, że współczynnik Delta-E opisujący nierównomierność, nie przekroczy wartości 3. Dodatkowo DUE utrzymuje również na tym samym poziomie temperaturę barw i jasność, w sytuacjach, kiedy zmienia się temperatura otoczenia.

 

Precyzyjną kalibrację zapewnia dołączone do monitorów oprogramowanie ColoraNavigator. Umożliwia ono wprowadzenie docelowych wartości jasności, punktu bieli,  gamma i wygenerowanie profilu ICC. ColorNavigator uruchamia również, zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem, automatyczną kalibrację w przypadku modelu CG277 i automatyczną korekcję w przypadku CX271. Oprogramowanie oferuje szereg dodatkowych funkcji, jak np.: emulacja odwzorowania barw na smartfonach, tabletach i innych urządzeniach mobilnych.

Do zastosowań w edycji wideo i postprodukcji, ColorEdge CG277 umożliwia wyświetlanie barw dobieranych indywidualnie z wykorzystaniem przestrzennej tablicy 3D LUT.  W połączeniu z funkcją emulacji dostępną w oprogramowaniu ColorNavigator umożliwia to twórcom filmowym sprawdzenie jak obraz będzie widziany przez widownię w kinie.

ColorEgde CG277 został wyposażony w tryby wyświetlania obrazu charakterystyczne dla środowisk broadcastowych: Rec. 709, EBU, SMPTE-C czy DCI. Obsługuje także sygnał 4K x 2K, skalując go do naturalnej rozdzielczości 2560 x 1440.

Model EIZO CG277 przeszedł pozytywnie testy niemieckiej organizacji FOGRA. Został zakwalifikowany jako urządzenie klasy A, co potwierdza możliwość jego wykorzystania w systemach softproofingowych.

Dodatkowe funkcje obu modeli:

  • Krzywa gamma regulowana indywidualnie w fabryce
  • Złącza DisplayPort, HDMI I DVI-D
  • 10-bitowe[1] wyświetlanie kolorów (więcej niż 1 miliard kolorów jednocześnie), przy wykorzystaniu złącza DisplayPort;
  • Hub z USB z dwoma portami upstream i downstream
  • Stabilizacja jasności I charakterystyki tonalnej w ciągu 7 minut po włączeniu monitora
  • Ergonomiczna stopka z regulacją wysokości w zakresie 151,5 mm, regulacja w osi pionowej 25°, poziomej 344°, możliwość pracy w trybie portretowym

Monitory będą dostępne  w sprzedaży od kwietnia b.r.

Więcej informacji na temat monitorów EIZO – www.eizo.pl[1] Konieczna jest karta graficzna obsługująca 10-bitowe wyświetlanie kolorów.

© Alstor sp.j. 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe, informacje, nazwy lub logo są własnością ich prawnych właścicieli.