EIZO FlexScan EV2216W – pierwszy monitor pozbawiony efektu migotania

Opublikowano 28 maja 2013

Firma EIZO wprowadza na rynek nowy model monitora przeznaczony dla biur, w którym zastosowano nowatorskie rozwiązania sterowania podświetleniem, pozwalające na wyeliminowanie efektu migotania, a co za tym idzie – redukcję zmęczenia wzroku. Należący do serii EcoView FlexScan EV2216W posiada ekran o przekątnej 22” z naturalną rozdzielczością 1680×1050. Monitor posiada wiele funkcji poprawiających komfort pracy, obniżających zużycie energii i koszty użytkowania.

FlexScan_EV2216WKlasyczne metody regulacji podświetlenia opartego na diodach LED powodują, że część użytkowników dostrzega migotanie obrazu. Skutkiem tego jest podrażnienie i zmęczenie wzroku. W konstrukcji FlexScan EV2216W wykorzystano opracowane przez EIZO rozwiązanie, które redukuje migotanie do poziomu niedostrzegalnego dla ludzkiego oka, nie wpływając jednocześnie negatywnie na stabilność odwzorowania barw. Nawet przy poziomie jasności ustawionym na 1% obraz pozostaje stabilny i pozbawiony jest migotania.

Konstrukcja monitora jest bardzo zwarta i pozwala na maksymalne wykorzystanie ograniczonej przestrzeni roboczej, co bywa istotnym problemem w środowiskach biurowych. Wąskie ramki boczne, o szerokości 12 mm, zmniejszają zakres ruchów oczu, podczas pracy w konfiguracjach wielomonitorowych. Umieszczenie zasilacza w obudowie monitora również zmniejsza zajmowaną przestrzeń.

Funkcja EcoView Optimizer 2 pozwala na osiągnięcie blisko 30-procentowej redukcji zużycia energii, podczas wyświetlania obrazu o głównie ciemnych odcieniach. Funkcja ta redukuję siłę podświetlenia, podwyższając jednocześnie parametr wzmocnienia. Dzięki temu, zachowana zostaje jakość wyświetlanego obrazu, gdyż zmiany jasności są praktycznie niezauważalne, natomiast następuje znaczna redukcja zużycia energii.

Funkcja Auto EcoView na bieżąco, automatycznie reguluje jasność wyświetlanego obrazu w stosunku do jasności oświetlenia zewnętrznego. Pozytywnie wpływa to na komfort pracy, gdyż obraz nigdy nie jest zbyt jasny lub zbyt ciemny, a jednocześnie pozwala na redukcję zużycia energii.

Natomiast funkcja EcoView Sense 2 przełącza monitor w tryb oszczędności energii, po wykryciu opuszczenia stanowiska przez operatora i przywraca wyświetlanie obrazu po powrocie użytkownika przed ekran. Dla zwiększenia dokładności funkcja ta wykorzystuje do działania nie tylko wykrywanie ruchu, ale również zmian temperatury.

FlexScan EV2216W wyposażony jest w matrycę TN o kątach widzenia 170° w poziomie i 160°
w pionie. Funkcja UpView ogranicza blaknięcie barw podczas patrzenia na monitor pod dużym kątem w pionie. Monitor udostępnia ponadto pięć trybów wyświetlania obrazu, włącznie z trybami zgodnymi ze standardem sRGB lub przeznaczonymi do pracy z materiałem wideo (tryb Movie) lub tekstowym (tryb Paper). Tryb Paper symuluje wygląd zadrukowanego papieru, zapobiegając zmęczeniu oczu, podczas czytania dokumentów, a funkcja EyeCare Filter (udostępniana poprzez dołączone oprogramowanie ScreenManager Pro for LCD) umożliwia nałożenie jednego z kilku wzorców, symulujących różne faktury papieru.

Monitor dostępny jest z dwoma typami podstaw o szerokich możliwościach regulacji położenia. FlexStand 2 pozwala na regulację wysokości w zakresie do 174 mm, pochylanie i obracanie ekranu oraz pracę w orientacji portretowej. Podstawa TriStand 2 pozwala na regulację wysokości w zakresie do 60 mm, jak również pochylanie i obracanie ekranu. Istnieje również możliwość zakupu monitora bez podstawy, co jest wygodną opcją dla nabywców posiadających własne, zgodne ze standardem VESA, rozwiązania do montażu paneli.

Cechy charakterystyczne

  • jasność maksymalna 250 cd/m2, współczynnik kontrastu wynoszący 1000:1;
  • złącza sygnałowe: DisplayPort; DVI-D, D-Sub mini 15 pin;
  • wbudowane stereofoniczne głośniki o mocy 1W każdy oraz wyjście słuchawkowe mini-jack;
  • zerowe zużycie energii, po wyłączeniu głównym przełącznikiem zasilania;
  • zgodność z normą Energy Star 6 oraz EcoSense Gold;
  • obudowy dostępne w kolorach szarym lub czarnym.

 

Niestety nie wiadomo jeszcze, kiedy monitor pojawi się w Polsce. Nie jest też znana jego cena.

Więcej informacji o monitorach EIZO znaleźć można na stronie: www.eizo.pl


© Alstor sp. z o.o. 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe, informacje, nazwy lub logo są własnością ich prawnych właścicieli.