ExaGrid® – wydajny, skalowalny backup dyskowy z deduplikacją danych

Opublikowano 15 grudnia 2015

ExaGrid to rozwiązanie stworzone specjalnie z myślą o backupie, które korzysta z unikalnej architektury zoptymalizowanej pod kątem skalowalności, wydajności i ceny. Architektura GRID zapewnia szybkie, sprawne tworzenie kopii zapasowych ze stałym oknem backupowym, które nie wydłuża się nawet w miarę zwiększania ilości danych. Urządzenie błyskawicznie odzyskuje cały system, maszyny wirtualne czy pliki, co jest gwarancją minimalnego czasu przestoju. Rozbudowa nie wymaga wymiany sprzętu, dzięki czemu używany system wykorzystywany jest efektywnie.

Opatentowana deduplikacja strefowa (zone-level deduplication) zmniejsza wymaganą przestrzeń dyskową w stopniu od 10:1 do 50:1 dzięki przechowywaniu wyłącznie unikalnych bajtów zamiast redundantnych danych. Funkcja adaptacyjnej deduplikacji pozwala przeprowadzić deduplikację i replikację równolegle z tworzeniem kopii zapasowych, dając jednocześnie dostęp do pełnych zasobów systemowych i znacznie skracając czas backupu. ExaGrid to jedyne rozwiązanie, które pozwala uniknąć wydłużenia czasu tworzenia kopii zapasowych spowodowanego dodawaniem nowych urządzeń do architektury GRID. Unikalna strefa zapisu danych (landing zone) ExaGrid przechowuje pełną wersję najnowszej kopii zapasowej na dysku, umożliwiając błyskawiczne odzyskiwanie maszyn wirtualnych, odzyskiwanie danych w razie awarii i szybkie tworzenie kopii taśmowych. Dzięki możliwości rozbudowy bez wymiany infrastruktury ExaGrid pozwala zaoszczędzić 50% całkowitych kosztów systemu w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami.

Zmiana rozwiązania taśmowego na rozwiązanie dyskowe ExaGrid pozwala zredukować czas tworzenia codziennych kopii zapasowych o nawet 90%. Typowy czas backupu, czyli ok. 12 godzin, można skrócić do zaledwie 2-3 godzin. ExaGrid zwiększa prędkość i niezawodność backupu, a także zapewnia obsługę zaawansowanych technik odtwarzania zwirtualizowanych serwerów, takich jak błyskawiczne odtwarzanie (instant recovery) maszyn wirtualnych. W celu długoterminowego przechowywania kopii zapasowych poza główną siedzibą lub umożliwienia odtworzenia danych w przypadku awarii, ExaGrid umożliwia transfer backupów do systemu zainstalowanego w innej lokalizacji, co pozwala uzupełnić, a nawet zupełnie wyeliminować nośniki taśmowe. ExaGrid obsługuje także topologie typu multi-site, w których dane można przesyłać z wielu różnych lokalizacji do lokalizacji scentralizowanej, aby umożliwić ich odzyskanie w razie awarii. Transfer danych do odległych lokalizacji jest wyjątkowo wydajny, ponieważ deduplikacją objęte są wyłącznie zmienione części kopii zapasowych, co minimalizuje potrzebną przepustowość. ExaGrid pozwala znacznie ograniczyć lub nawet zlikwidować koszty związane z użytkowaniem, transportem i przechowywaniem nośników taśmowych.

W skład systemu ExaGrid wchodzą standardowe urządzenia oraz oprogramowanie ExaGrid, które razem tworzą pełne, kompleksowe rozwiązanie backupu dyskowego z deduplikacją danych. Urządzenia ExaGrid korzystają ze standardowych komponentów (m.in. procesorów Intel®, dysków SATA/SAS klasy enterprise i portów Gigabit Ethernet) i są umieszczane w szafie rack.

ExaGrid współpracuje z wszystkimi popularnymi aplikacjami backupu, dzięki czemu można dalej korzystać z bieżących rozwiązań – wystarczy przekierować istniejące zadania związane z backupem do urządzeń ExaGrid. Zadania te są bezpośrednio przesyłane z aplikacji backupu do urządzenia ExaGrid. W razie potrzeby aplikacja backupu może stworzyć kopie z systemu ExaGrid i przesłać je bezpośrednio do biblioteki taśmowej w innej lokalizacji. Alternatywnie można też zainstalować drugie urządzenie ExaGrid w innej lokalizacji, aby ograniczyć lub w ogóle wyeliminować potrzebę korzystania z biblioteki taśmowej.

Połączenie ExaGrid z bardzo popularnymi na rynku rozwiązaniami ochrony danych firmy Veeam umożliwia klientom korzystanie z Veeam Backup & Replication™ w wirtualnych środowiskach VMware vSphere i Microsoft Hyper-V wraz z systemem backupu dyskowego ExaGrid z deduplikacją danych. Taka kombinacja gwarantuje szybkie tworzenie kopii zapasowych, efektywne przechowywanie danych oraz możliwość replikacji do odległej lokalizacji na wypadek awarii.

System ExaGrid pozwala w pełni wykorzystać zalety wbudowanego backupu dyskowego Veeam i strefowej deduplikacji danych ExaGrid, dodatkowo jeszcze zmniejszając ilość przechowywanych danych i w efekcie koszty w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami dyskowymi. Wbudowana deduplikacja po stronie źródła oferowana w ramach Veeam Backup & Replication™ doskonale sprawdza się w połączeniu z systemem backupu dyskowego ExaGrid z deduplikacją strefową, jeszcze bardziej redukując rozmiar kopii zapasowych.

Zintegrowana  z urządzeniami  ExaGrid funkcja ExaGrid-Veeam Accelerated Data Mover znacznie przyspiesza procesy tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych. Serwer backupu Veeam w sposób bardziej optymalny transmituje dane używając własnego zoptymalizowanego protokołu zamiast standardowego  CIFS. Ponadto cały proces tworzenia pełnych kopii syntetycznych odbywa się na urządzeniu ExaGrid , tym samym eliminując potrzebę przenoszenia danych między serwerem backupu Veeam i pamięcią masową do backupu oraz skracając czas tworzenia kopii syntetycznej.

 

© Alstor sp. z o.o. 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe, informacje, nazwy lub logo są własnością ich prawnych właścicieli.