Tablet graficzny – doskonałe narzędzie do nauki i zabawy

Opublikowano 13 kwietnia 2021

Wacom od lat jest liderem na rynku tabletów graficznych. Dotychczas z urządzeń tych korzystały głównie osoby związane ze środowiskiem kreatywnym, w warunkach nauczania zdalnego tablety piórkowe i ekranowe Wacom sprawdziły się również w procesie edukacji. Dzieci chętnie adaptują narzędzie, które łączy naturalne dla nich piórko analogowe ze światem cyfrowym, w którym spędzają coraz więcej czasu.

W dobie wszechobecnej cyfryzacji i aktualnie pandemii nie uchronimy dzieci przed przesiadywaniem przy komputerze. Skoro tak być musi, należy ukierunkować zainteresowania dzieci w taki sposób, by bawiąc się – uczyły. Tablet jest doskonałym narzędziem – pobudza kreatywność, ułatwia zapamiętywanie i pozwala łączyć dwa naturalne dla dzieci światy – cyfrowy i analogowy.

Piórko jest narzędziem dużo bardziej intuicyjnym niż myszka czy touchpad w komputerze. Co więcej, w odróżnieniu od tych rozwiązań, piórko trzymamy w sposób naturalny i ergonomiczny. Pisanie i rysowanie powoduje wzmożoną aktywność w częściach sensomotorycznych mózgu. Różne bodźce – dźwiękowe, wzrokowe czy dotykowe sprawiają, że aktywowane są różne części mózgu, co według norweskiej badaczki prof. Audrey van der Meer powoduje, że rysując łatwiej uczymy się i przypominamy fakty – dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Tablet graficzny - doskonałe narzędzie do nauki i zabawy

Produkty Wacom polecane do nauki i zabawy

One by Wacom to najprostszy tablet z rodziny Wacom, dostępny w rozmiarze S i M. To proste w użyciu narzędzie, które wystarczy podpiąć do komputera kablem USB – analogicznie jak myszkę. Nieco bardziej zaawansowana seria tabletów to Intuos, modele z tej serii mają programowalne przyciski funkcyjne i bardziej czułe piórko. Niektóre modele mają wbudowany moduł Bluethooth, a bateria pozwala pracować w tym trybie przez kilka godzin. Do Intuosów dodawane jest oprogramowanie graficzne – w zależności od wybranego modelu użytkownik może wybrać 1, 2 lub 3 programy.

Wacom One to jedyny w tym gronie tablet z wyświetlaczem. Zaletą takich urządzeń jest intuicyjność – ekran zastępuje kartkę papieru i nie ma problemu z synchronizacją oka – ręka. Może zastąpić monitor, można go podpiąć jako dodatkowy ekran, zwiększając przestrzeń roboczą, można go nawet podpiąć do smartfona z systemem Android (lista kompatybilnych urządzeń znajduje się na stronie producenta), by przeglądać internet, oglądać filmy, a nawet wykonywać prostą edycję zdjęć.

Tablet Wacom One

Wszystkie pióra stosowane w produktach Wacom wykorzystują autorską technologię Wacom, reagują na nacisk i nie wymagają zasilania ani baterii. Tablety są kompatybilne z systemami operacyjnymi Windows i Mac OS (One by Wacom ma dodatkowo certyfikat Works with Chromebook).

Do wszystkich wymienionych tabletów dodawany jest pakiet oprogramowania wspomagającego przygotowywanie i prowadzenie prezentacji, klipów video a nawet prostych prezentacji, w skład którego wchodzą aplikacje: Collaboard, Explain Everyhthing, Kami, Limnu i Pear Deck.

 

Poniżej kilka linków do artykułów, w których mowa o wykorzystaniu tabletu jako narzędzia rozwoju – skoro dzieci i tak spędzają obecnie dużo czasu przy komputerze, warto by nie był to czas stracony…

Rozwijaj ogólne umiejętności dziecka, korzystając z kreatywnych narzędzi
Przedmioty artystyczne w szkole nie mają wysokiego priorytetu. To błąd, ponieważ swobodna twórczość plastyczna ma ogromny wpływ na rozwój mózgu, daje dzieciom poczucie sprawczości, pomaga kształtować umiejętność koncentracji. Kiedy szkolna edukacja nie wspiera rozwijania aktywności twórczej, tym ważniejsze jest, by dzieci miały w domu warunki jak najbardziej sprzyjające plastycznej ekspresji… Czytaj dalej…

Obrazki pomagają w nauce
Jak pokazują liczne badania myślenie wizualne (visual thinking) odgrywa kluczową rolę w uczeniu – połączenie form, w których grafika łączy się ze słowem (wykresy, mapy myśli, notatki obrazkowe) ułatwia zapamiętywanie, upraszcza zrozumienie zależności przyczynowo – skutkowych lub czasowych. Tablet jest narzędziem, które świetnie sprawdza się w tego typu aktywności, przenosząc tradycyjne notatki do świata cyfrowego… Czytaj dalej…

Pisanie odręczne rozwija mózg
Podczas pisania na klawiaturze, pisanie dowolnej litery, z perspektywy ruchu rąk, zawsze wygląda tak samo. Pisanie odręczne wymaga o wiele większych i bardziej złożonych zdolności motorycznych, co samo w sobie jest o wiele bardziej korzystne dla mózgu. Mózg ewoluował przez tysiące lat. Ewoluował, aby móc podejmować działania i kierować odpowiednimi zachowaniami. Aby mózg rozwijał się w najlepszy możliwy sposób, musimy go używać do tego, w czym radzi sobie najlepiej… Czytaj dalej…

© Alstor sp. z o.o. 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe, informacje, nazwy lub logo są własnością ich prawnych właścicieli.