Światowy Dzień Snu – wysypiasz się czy tylko śpisz?

Opublikowano 19 marca 2021

19 marca obchodzony jest Światowy Dzień Snu. To inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości znaczenia snu dla całego organizmu oraz ostrzeżenie przed konsekwencjami zaburzeń snu.

Sen jest jednym z czynników mających kluczowe znaczenie dla stanu zdrowia.  Wpływa na samopoczucie, koncentrację, pracę serca, a nawet na masę ciała. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że to czy się wysypiamy, nie zależy tylko od tego, jak długo śpimy.

1 na 5 osób dorosłych cierpi na bezdech senny

Bezdech senny to poważna i niebezpieczna dolegliwość, o której często nie wiemy. Powoduje zmęczenie i może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne – wysokie ciśnienie, zaburzenia rytmu serca, udary mózgu i niewydolność serca. Szacuje się, że bezdech senny ma 1 na 5 osób dorosłych, a 80% z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.

Mata Withings Sleep Analyzer to pierwsze na świecie rozwiązanie z certyfikatem medycznym umożliwiające zdiagnozowanie bezdechu sennego w warunkach domowych. Urządzenie monitoruje intensywność zaburzeń oddychania analizując czynność klatki piersiowej i serca. W ten sposób wykrywane są przerwy w oddychaniu charakterystyczne dla bezdechu sennego. Jego nasilenie jest określane zgodnie z klasyfikacją Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu jako niskie, łagodne, umiarkowane lub ciężkie.

Bezdech senny to jeden z ważniejszych czynników mających wpływ na jakość snu, ale nie jedyny. Mata Sleep Analyzer ocenia sen pod kątem 6 wskaźników – czasu trwania snu, regeneracji, przerw, regularności, czasu potrzebnego na zaśnięcie. Odpowiednie kolory przy każdym z nich od razu informują o tym, który parametr wymaga poprawy. Sposób oceny snu został opracowany przez lekarzy na podstawie specjalnego algorytmu, który odzwierciedla fizjologiczne znaczenia każdego parametru dla organizmu.

Wyniki pomiarów, po każdej nocy, są automatycznie zapisywane w aplikacji Health Mate, która wyświetla przydatne wskazówki i porady medyczne.

Mata Sleep Analyzer została opracowana we współpracy z lekarzami zajmującymi się snem w szpitalu Béclère w Paryżu. Następnie poddano ją gruntownym testom pod kątem zgodności z wynikami analizy polisomnograficznej (PSG), która jest uznana za najwyższy standard w diagnostyce snu.

IFrame

 

© Alstor sp. z o.o. 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki towarowe, informacje, nazwy lub logo są własnością ich prawnych właścicieli.